Stavba plotu - Murované ploty

Chybová správa

Notice: Undefined index: minified v colorbox_get_js() (riadok 303 z /home/html/exterierstav.sk/public_html/sites/all/modules/colorbox/colorbox.module).
Správny postup realizácie murovaného plotu

 

Murovaný plot z betónových tvárnic – správny postup

(alebo) Ako správne postaviť murovaný plot z betónových tvárnic? 

 

Pri výbere materiálov vášho budúceho oplotenia máte naozaj pestrú škálu možností. Murované ploty vám zaručia súkromie a zároveň ochránia pred hlukom, napr. z rušnej komunikácie. Plot z betónových tvárnic musí mať pevnú konštrukciu a správny postup jeho výstavby je preto mimoriadne dôležitý.

Najdôležitejšou časťou murovaného plota sú základy, aby plot vydržal a o pár rokov sa nezrútil, musia byť spravené naozaj precízne. Správny postup sme pre vás spísali tu: preklik na článok o základoch. Prípadne prelinkujete len slovo základy.

Až keď máme základ vybudovaný, spravili sme hydroizoláciu a nechali betón zatvrdnúť, môžeme prejsť k ďalšiemu kroku. Tým bude plánovanie a vymeranie jednotlivých prvkov oplotenia. Musíme sa rozhodnúť kam umiestnime bránu ku garáži, bráničku, výklenok na odpadový kôš a zabudnúť nesmieme ani na skriňu na elektromer a plynomer. Na pamäti tiež treba mať prvky ako chránička na elektrické káble napr. na zvonček, svetlo, či elektrický pohon brány. Keď už poznáme umiestnenie a veľkosť jednotlivých otvorov a výsekov, musíme si pomerať aj tvárnice. Na základe ich rozmerov, potom môžeme vytvoriť finálnu verziu budúceho oplotenia.

Až keď máme všetko pomerané a pripravené, pristúpime k samotnému murovaniu. Ak plot pozostáva aj z pilierov, navliekame ich ako prvé na prúty zaliate v základoch. Potom na sucho vyložíme prvú radu tvárnic, pričom je potrebné vodováhou neustále kontrolovať, či sú tvarovky v jednej rovine. Na tomto si treba dať naozaj záležať, spodná línia totiž musí byť uložená čo najpresnejšie.

Prvú radu potom položíme na hrubé maltové lôžko (použijeme murovaciu maltu Baumit, Quick Mix) a necháme zaschnúť. Až na druhy deň môžeme začať s ďalšími radmi, ktoré už pôjdu rýchlejšie.  Tvárnice sa ukladajú nasucho tesne vedľa seba, vždy posunuté buď o polovicu, prípadne ¼ tvárnice v rade pod nimi. Aby bol výsledok čo najpresnejší, musíme pri ukladaní vodováhou neustále kontrolovať či sú zvislé a vodorovné škáry v jednej rovine.

Potom už môžeme pristúpiť k murovaniu. Na zvýšenie pevnosti plotu sa používajú armovacie prúty. Tie ukladáme zvislo nadol do každého rohu tvarovky (4 prúty) a vodorovne po dva prúty do každej tvárnice. Následne dovnútra lejeme betón, ktorý zhutníme prepichovaním. Aby betón správne zatvrdol a nevytekal cez škáry, zalievať je možné max. 3 rady naraz a denne sa odporúča vymurovať max. 5-6 rád.

Nevyhnutnosťou pri murovaní je vodováha. Každá tvárnica totiž môže mať nerovnosť a je už len na vás, aby ste tvarovky ešte pred zamurovaním upravili. Podľa našich skúseností je však takmer nemožné postaviť 100% dokonalé oplotenie. Úlohu tu zohrávajú práve výškové alebo dĺžkové odchýlky v rozmeroch tvárnic. Aby sme túto chybu odstránili, posledný rad oplotenia ukončujeme krycími platňami. Tie lepíme s flexibilným lepidlom a spoje medzi čapicami vyplníme silikónom.

Dôležité!

Pri práci s tvarovkami si vždy musíme prečítať technický list výrobcu na daný produkt. Tu je okrem iného udaná frakcia štrku, prípadne aký murovací materiál je vhodný na prácu s tvarovkou. Tiež je tu uvedený spôsob armovania – teda hrúbka potrebných roxorov a spôsob ich použitia pri murovaní.

Pri stavbe murovaných plotov sa najčastejšie používajú tvárnice od výrobcov: Premac, Friedl, Semmerlock, ABW, CityStone design, Prescot a ďalších.

 

 

Kde pôsobíme?

Bratislava a okolie, Senec a okolie, Šamorín a okolie, Galanta a okolie, Trnava a okolie

Zameranie a poradenstvo

Poradíme a zameráme stavbu a následne Vám pošleme presnú cenovú ponuku.

Kompletný servis

Máme stroje, nákladné autá a techniku. Vieme ponúknuť kompletný servis od navozenia materiálu až po profesionálnu a odbornú prácu.

Záruka a servis

Na všetky dodané služby a aj materiály poskytujeme servis a záruku.

Napíšte nám!

Exterierstav spol. s.r.o.

Studené, 90044, Most pri Bratislave
Slovenská republika
E-mail: exterierstav@gmail.com
Prevádzková doba - 8:00-17:00
Sobota - 8:00 - 12:00
Juhos Arpád
cenové ponuky, poradenstvo
+421 905 806 775
Richard Botló
zameranie, poradenstvo
+421 908 423 553