Ako správne postaviť základy na murovaný plot?
Ako správne postaviť základy na murovaný plot?
(alebo) Správny postup pri stavbe základov na murovaný plot
Výstavbu betónového oplotenia môžete zveriť do rúk profesionálom, alebo si ho môžete postaviť aj svojpomocne. Či už si zvolíte prvú alebo druhú možnosť, toto je správny postup na stavbu základov murovaného plota.
V prvom kroku si musíme presne vytýčiť hranice vášho pozemku – o potrebné merania sa postará geodet. V ďalšom kroku sa musíte rozhodnúť o aké oplotenie máte záujem, od toho sa totiž odvíja všetko ostatné.
Správna hĺbka a šírka vykopaných základov totiž závisí jednak od typu použitej tvárnice a tiež od výšky oplotenia. Funguje to takto: čím bude oplotenie vyššie, tým väčšia váha bude tlačiť na základy a tým pádom budeme potrebovať vykopať aj hlbší základ - mal by byť minimálne 60cm pod bodom, kde zemina nezamŕza (závisí od lokality, pre južné Slovensko je hĺbka 70cm, pre stred Slovenska 80cm a na severe sa môže kopať až do 100cm). Šírka výkopu závisí od veľkosti použitých tvárnic, pričom musí byť vždy o niečo väčšia ako je hrúbka samotnej tvárnice.
Drvivá väčšina tvárnic má šírku 20cm a v tomto prípade nám postačí základ široký 40cm. V praxi sa potom najčastejšie kopú základy s týmito parametrami: na šírku 40cm a na hĺbku 60cm. Nič ale nepokazíme ani v prípade, že základy vykopeme o niečo väčšie, no prekročiť 50cm na šírku a 80cm na hĺbku, je už zbytočné.
Po vykopaní základov musíme spevniť podložie. Ešte pred naliatím betónu preto zasypeme dno asi 10cm vrstvou štrku, prípadne rozbitými betónovými kúskami. Armovanie základu závisí aj od podložia – či staviame na piesku, či je to černozem, štrkovité podložie a dôležité je tiež vedieť aká vysoká je hladina spodnej vody.
Potom už prichádza na rad betónovanie. Najprv si musíme stanoviť nivelizačnú výšku betónového základu a následne lejeme prvú vrstvu betónu s pevnosťou C20/25. Po jednej hodine zapichneme do betónu narezané roxory (hrúbky 10-12cm). Po prvej betonáži necháme betón vyzrieť, čo potrvá 3-5 dní. Až potom môžeme urobiť izoláciu základu proti vode, najmä v miestach, kde je vysoká hladina spodnej vody. Pre najlepšiu ochranu sa osvedčila dvojzložková hydroizolácia.
Vrchnú vrstvu základu vodorovne vyrovnáme a uhladíme povrch. Výška základu závisí od viacerých faktorov, no odporúčame zaliať základ nižšie ako terén, takže už prvá vrstva okrasných tvárnic bude položená pod líniou budúceho terénu. Tvárnice sa na povrch základu kladú až po úplnom vyzretí betónu.