Oporný múr
Čo je to oporný múr?
Pri navrhovaní postupu exteriérových prác berieme okrem iného do úvahy aj sklon pozemku, na ktorom sa budú jednotlivé práce vykonávať. Výškové rozdiely terénu pri výstavbe nie sú pre nás ničím novým a bežne sa s tým stretávame. Výškové rozdiely terénu na pozemku sa dajú riešiť viacerými spôsobmi ale technicky najjednoduchšou alternatívou je výstavba oporných múrov.
Opornému múru sa zvykne hovoriť aj oporná stena. Je to konštrukcia, ktorá slúži najmä na oddelenie výškových rozdielov v teréne, medzi budovami alebo medzi jednotlivými pozemkami. Jej funkcia spočíva tiež v zabraňovaní zosuvu pôdy zo svahu, vyrovnáva terén a častokrát architektonicky dotvára záhradu rodinných domov. Oporný múr môže slúžiť aj ako oplotenie medzi pozemkami.
Poznáme niekoľko typov oporných múrov, ktoré delíme najmä podľa účelu a tiež podľa materiálu, z ktorého boli vyrobené. Oporné múry sa vyrábajú najmä z materiálov ako kameň, drevo, tehla, betón, železobetón a v kombináciách. Prípadne sa môžu použiť prefabrikáty v tvare L alebo T.
Najčastejšie môžeme vidieť oporné múry z betónových tvárnic, z ozdobných tvárnic a tiež vegetačných tvárnic. Tvárnice sa volia najmä podľa účelu použitia oporného múru.
Pri výstavbe oporného múru si určite položíte otázku ohľadom rozmerov tejto konštrukcie. Hrúbka a výška oporných múrov sa volí v závislosti od výškového rozdielu. Pri jednoduchých oporných múrov (napr. pri výškových rozdieloch 40-60cm) netreba projekt statiky, no pri väčších oporných múrov, ktorých výška dosahuje napr. 150 cm sa odporúča vypracovať projekt statiky.
Treba počítať aj s tým, že čím má svah väčší sklon, tým väčší tlak je vyvolávaný na oporný múr a tým pádom musí byť múr pevnejší a stabilnejší.