Oprava a rekonštrukcia spevnených plôch
Rekonštrukcia a oprava zámkovej dlažby
Zámková dlažba má nespočetné množstvo výhod, no jednou z najväčších je jej rýchla oprava alebo rekonštrukcia. Pre lepšie pochopenie si môžeme porovnať opravu dvora, ktorý je zabetónovaný s dvorom, ktorý je pokrytý zámkovou dlažbou.
Častokrát sa stanú situácie, kedy je potrebné rozobrať dvor. Môže ísť napríklad o rôzne havárie spôsobené na vodovodných, či kanalizačných prípojkách. V takomto prípade je potrebné dostať sa ku miestu havárie a prípojku opraviť. No a k tej sa dostaneme práve cez dvor, ktorý sa musí rozobrať.
Pokiaľ máme zabetónovaný alebo vyasfaltovaný dvor, tak je potrebné betón či asfalt pracne vysekať, na čo treba použiť stroje a vznikajú tak ďalšie zbytočné náklady.
Ak však máme dvor pokrytý zámkovou dlažbou, tak situácia je podstatne jednoduchšia, kedy danú dlažbu stačí jednoducho rozobrať a po dokončení opravy je možné použiť tie isté kocky.
Postup opravy zámkovej dlažby
Pri oprave zámkovej dlažby je postup veľmi jednoduchý.
Najprv treba starú dlažbu vybrať. Po rokoch to nemusí byť také jednoduché, keďže jednotlivé dlaždice sú o seba poriadne pritlačené. Pri zámkových dlažbách je potrebné dôkladne vyčistiť špáry medzi dlaždicami. Dôležité je však dávať si pozor na to, aby sa jednotlivé dlaždice nepoškriabali.
Ďalším krokom je dorovnanie podkladovej vrstvy. Tá môže byť na niektorých miestach preliačená, na niektorých miestach naopak vyvýšená a našim cieľom je dať ju do vodorovnej polohy. To docielime pomocou štrku alebo rôznych kamenív.
Pokiaľ sme vyrovnali podkladovú vrstvu, tak môžeme začať s pokládkou starej alebo novej dlažby. Pri tomto úkone je potrebné sledovať, aby boli všetky dlaždice v jednej rovine a aby do seba ľahko zapadli.
Ak sme položili novú dlažbu, tak na záver je potrebné vyplniť špáry pieskom frakcie 0-4mm, keďže normálny piesok nie je vhodný na vyplnenie špár zámkovej dlažby. Pomocou metličky docielime to, aby sa piesok dostal rovnomerne do všetkých špár a zámková dlažba je opravená.